preloader
+ 48 605 999 801

Chcesz rozwijać biznes z Japończykami? Teraz jest dobry moment, ale są zasady, o których musisz wiedzieć

Japonia to kraj o bardzo długiej historii, wyjątkowej kulturze, także w sferze biznesowej. Już dziś, jeśli chcesz rozwijać swój biznes w Japonii lub nawiązując współpracę z przedsiębiorcami z Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy chcą inwestować w Polsce, musisz pamiętać o kilku zasadach wynikających z różnic kulturowych i znać podstawy biznesowy savoir-vivre.

Dzisiejsza Japonia to kraj wielkich możliwości. Dlatego wielu przedsiębiorców marzy o podbiciu lokalnego rynku. Rośnie też liczba firm z tego kraju, które inwestują w Polsce. Według raportu PAIH „Polska kraina rosnących możliwości 2019” w Polsce działa obecnie około 300 japońskich firm, które tworzą 40 000 miejsc pracy. Polska jest głównym partnerem handlowym Japonii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Mimo znacznego dystansu geograficznego i dużych różnic kulturowych Polskę i Japonię łączyły zawsze przyjaźnie i udana współpraca w dziedzinie gospodarki i kultury. W 2019 roku obchodziliśmy 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Z tej okazji nasz kraj odwiedzili Cesarskie Wysokości Książę Akishino i Księżniczka Kiko, co świadczy o wysokiej randze wzajemnych relacji i obchodów rocznicowych.

Dla przeciętnego Polaka Japonia wydaje się krajem odległym zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Warto jednak wiedzieć, że ten niesamowity kraj w ostatnich latach bardzo się zmienił. – Widzę te zmiany, bo Japonię znam od lat 90., aw ostatnich latach dużo podróżowałem po Japonii. Z mojej perspektywy Japonia przechodzi obecnie ogromną transformację, jeśli chodzi o otwarcie się na kontakty ze światem zewnętrznym – wyjaśnia Lidia Kacprzycka, japońska zawodniczka i specjalistka od zarządzania.

Otwartość Kraju Kwitnącej Wiśni wynika m.in. z rozwoju turystyki, która zgodnie z polityką poprzedniego premiera Shinzo Abe została uznana za ważną gałąź rozwoju gospodarczego kraju, a także poszukiwanie nowych kontaktów gospodarczych za granicą. Takim kamieniem milowym była umowa o strategicznym partnerstwie między Japonią a Unią Europejską podpisana w lutym 2019 r. Umowa znosi wiele ceł i barier oraz otwiera dostęp do dotychczas hermetycznego rynku japońskiego. Wszystko to sprawia, że ​​Japonia naprawdę się otwiera i jest szczerze zainteresowana szerszymi kontaktami ze światem zewnętrznym – przyznaje Kacprzycka.

Rosnące zainteresowanie Japonią wpływa na coraz lepsze poznawanie lokalnych zwyczajów. – W Internecie jest wiele treści, które przybliżają japońską kulturę. Warto też pamiętać o Igrzyskach Olimpijskich, do których Japonia od kilku lat bardzo intensywnie przygotowuje się – tłumaczy Japończyk.

Różnice te mogą okazać się szczególnie istotne w relacjach biznesowych z Japończykami, gdzie naturalne zachowanie polskich przedsiębiorców niekoniecznie pomaga odnieść sukces w kontaktach z japońskimi partnerami. – Pierwszym czynnikiem jest świadomość, że z Japończykami nie da się robić interesów na odległość. W japońskiej kulturze biznesowej zaufanie i relacje osobiste są bardzo ważne. Musisz dać się poznać jako osoba reprezentująca kulturę firmy, stojące za nią wartości, wizje i normy postępowania. To wszystko wymaga bezpośredniego kontaktu, zaangażowania i poświęcenia czasu na budowanie tych relacji w sposób formalny i nieformalny – mówi Kacprzycka.

Japoński gracz zwraca też uwagę na cierpliwość, w jaką często muszą być uzbrojeni partnerzy biznesowi Japończyków. – Musisz wiedzieć, że w Japonii decyzje podejmowane są zupełnie inaczej. Istnieje zasada konsensusu, tzn. decyzje muszą przechodzić przez wiele działów i każdy musi wypowiedzieć się przed podjęciem decyzji. Po drodze pojawia się wiele pytań, więc bądź cierpliwy.
– Warto też pamiętać, że Japonia to kraj o kulturze kolektywnej, co oznacza, że ​​nadrzędną wartością jest działanie w grupie i bycie życzliwym dla innych. W kontaktach biznesowych powinieneś pokazać się jako partner, który potrafi współpracować i zachowuje się w sposób wyrażający szacunek wobec innych. Należy skupić się na tym, co wspólne i unikać zachowań konfrontacyjnych, które mogłyby zniszczyć harmonię – mówi Kacprzycka.

Przygotowując się do spotkania z japońskim partnerem, warto również pamiętać o podstawowych zasadach biznesowego savoir vivre, gdyż według Japończyków znajomość odpowiednich zachowań świadczy o kulturze ludzkiej.

– Pierwsza to wymiana wizytówek. Dla Japończyka wizytówka nie jest zwykłą kartką papieru. To raczej namacalna informacja o partnerze jako członku organizacji – logo firmy, imię, nazwisko, stanowisko. Z tego powodu przy wymianie wizytówek obowiązuje zasada najwyższego szacunku. Rozdajemy i przyjmujemy wizytówki obiema rękami, zwracamy również uwagę na zapoznanie się z informacjami o danej osobie. Absolutnie zabrania się bawić się wizytówkami, przewracać lub coś na nich pisać – to byłoby wielkie faux pas – ostrzega Lidia Kacprzycka.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest zasada hierarchii. W Japonii szanuje się wiek i pozycję. Zazwyczaj najwyższą pozycję zajmuje najstarsza osoba, więc zwróć uwagę na to, kto jest najstarszy, najpierw przywitaj się i nadaj pierwszeństwo spotkaniu.

Równie ważny jest poprawny dress code. W strojach biznesowych obowiązkowa jest stonowana kolorystyka – szarość, granat, czerń. Japończycy cenią jakość.

– Po zakończeniu oficjalnych rozmów warto też zostawić miłe wspomnienie w postaci upamiętnienia. To drobny upominek nawiązujący do miejsca pochodzenia, m.in. lokalna specjalność lub ciekawostka kulturowa. Liczy się forma, dlatego warto zwrócić uwagę na ładne opakowanie – zdradza Kacprzycka.

Dzisiejsze czasy oferują niespotykane dotąd możliwości. – Warto wyjść poza to, co wiadomo. Spotkanie z kulturą japońską, czy to biznesowe, czy turystyczne, jest z pewnością bardzo ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem. Warto się na nich otworzyć – zachęca Lidia Kacprzycka.